Frequently Asked Questions

​​Have questions? We’ve got answers. This is your one-stop resource for all frequently asked questions about Herbalife. ​

Our Company
Leaf background

​​Is Herbalife expensive? ​

Herbalife products are competitively priced nutrition and wellbeing products that deliver value for money. Our products are the result of significant investment combining scientific rigour, innovation and proven results.

As an example – most of our Formula 1 Shake Mixes contain 21 servings in each cannister, each cannister provides around 18 grams of high-quality protein (depending on whether semi-skimmed mulk or fortified soya beverage is used) along with 24 vitamins and minerals (when prepared as directed on the label). For anyone looking to improve their lifestyle, you won’t find a more cost-effective, shake mix solution.