​​Frequently Asked Questions​

​​Have questions? We’ve got answers. This is your one-stop resource for all frequently asked questions about Herbalife. ​

Our Company
Leaf background

​​Is Herbalife expensive? ​

Herbalife products are competitively priced health and wellbeing products that deliver value for money. Our products are the result of significant investment combining scientific rigour, innovation and proven results.

As an example – most of our Formula 1 meal replacement shakes contain 21 servings in each cannister, each cannister provides 18 grams of high-quality protein along with 25 essential vitamins and minerals (when prepared as directed on the label), for £1.74 per serving. For anyone looking to improve their lifestyle, you won’t find a more cost-effective, nutritionally dense meal replacement solution.