Производи
FLaytout Menu
woman warming up before running

Фитнес

12 совети за фитнес мотивација

Сузан Бауерман, MS, RD, CSSD, CSOWM, FAND – Постар директор, Глобална едукација и обука за исхрана 01 ноември 2023

1. Здравје на срцето

Вклучувањето во кардиоваскуларни активности е добро за вашето срце. Вашето срце е мускул и туркајќи го да работи напорно неколку дена секоја недела може да помогне да се подобри вашиот срцев минутен волумен. Ако редовно се занимавате со кардиоваскуларни активности, може да го намалите вкупниот пулс во мирување, што е добро за вашето здравје долгорочно.

2. Блескава кожа

Кога вежбате, го зголемувате протокот на крв околу вашето тело. Вашиот сјај после тренинг можеби нема да трае цел ден, но ќе изгледате посјајно веднаш по сесијата. Ако имате среќа, здравиот сјај ќе направи да изгледате и да се чувствувате одлично.

3. Подобрено држење на телото

Вежбањето на редовна основа може да ве натера да станете посвесни за вашето држење. Како што стекнувате доверба во телото и свесност за движењето, станувате посвесни за она што е соодветно за вашето тело. Наведнувањето може да стане лоша навика од минатото. Како дополнителен бонус, доброто држење прави да изгледате повисоки.

4. Помалку болки и болки

Ако имате болни и вкочанети зглобови кои се предизвикани од седење по цел ден, почестото движење ќе ви помогне да ја ублажите таа вкочанетост. Зглобовите кои се неподвижни имаат тенденција да болат. Откако редовно се движите, го подобрувате опсегот на движење, а движењата од секојдневниот живот стануваат полесни за изведување.

5. Подобрен состав на телото

Кога вежбањето ќе стане дел од вашиот животен стил, ќе почнете да забележувате промени во тоа како изгледате и се чувствувате. Може да го изгубите вишокот телесни масти и да добиете чиста мускулна маса, што е одлично за вашиот изглед и исто така му помага на вашето тело да стане поефикасно во согорувањето на калориите. На лице со повисок процент чиста мускулна маса му требаат повеќе калории само за одржување на самата мускулна маса за разлика од лице со иста тежина со повисок процент масно ткиво.

6. Чувствувајте се посреќни

Вршењето физички вежби може да направи да се чувствувате посреќни во секојдневниот живот. Една од причините за ова е што вашето тело ослободува зголемено количество ендорфин кога сте активни. Ендорфините се природниот хормон на среќата на вашето тело. Може да се чувствувате и посреќни затоа што добро се грижите за вашето тело. Ова чувство за постигнување често може да ве натера да имате поголемо чувство за благосостојба.

7. Контролирајте ја вашата тежина

Вежбањето може да помогне да се спречи прекумерното зголемување на телесната тежина и да помогне во одржувањето на губење на тежината. Кога се занимавате со физичка активност, согорувате калории. Колку е поинтензивна активноста, толку повеќе калории согорувате.

8. Повеќе енергија

Редовната физичка активност може да ја подобри вашата мускулна сила и да ја зголеми вашата издржливост. Кога вежбате, телото мора да им обезбеди кислород и нутриенти на ткивата за поефикасна работа на кардиоваскуларниот систем. Кога срцето и белите дробови работат поефикасно, имате повеќе енергија за извршување на секојдневните задачи.

9. Зголемете ја моќта на мозокот

Вежбањето на редовна основа може да помогне да се подобри функцијата на вашиот мозок. Различни студии покажаа дека кардиоваскуларните вежби можат да создадат нови мозочни клетки (неврогенеза) и да ги подобрат вкупните перформанси на мозокот. Студиите сугерираат дека напорниот тренинг може исто така да го зголеми нивото на протеин добиен од мозокот (познат како BDNF) во телото. Се верува дека BDNF помага при донесување одлуки и високо образование.

10. Помалку стрес

Вежбањето може да делува како привремено пренасочување кон секојдневниот стрес. Кога вежбате или се забавувате правејќи активности, генерално не размислувате за работите во вашиот живот кои се тешки. Одвојувањето време од напорниот ден за да се фокусирате на себе може да го намали чувството на стрес. Помалку стрес може да помогне и при губење на тежината, бидејќи многу луѓе јадат нездрава храна за да се борат против стресот.

11. Запознај нови луѓе

Вежбањето дава можност за социјална интеракција која инаку може да недостасува во вашиот живот. Започнувањето на нова активност може да ви помогне да најдете нов круг на пријатели или да ви даде поздрава можност да се поврзете со старите. Толку често излегуваме да јадеме за да се дружиме, но вршењето некоја активност е многу подобро за вашиот струк.

12. Подобро спиење

Активноста може да ви помогне да ги подобрите вашите навики за спиење поради неколку причини. Вежбањето ја зголемува основната температура на вашето тело. Како што се лади во нормала, може да ви помогне да се чувствувате опуштено и подготвени за спиење. Бидејќи активноста може да ви помогне да го намалите нивото на стрес, одлевањето ноќе може да стане полесно.