Производи
FLaytout Menu
Човек што го мие лицето наутро

Нега на кожата и телото

​Машка нега на кожа: Еве ги фактите

Herbalife 20 октомври 2023

Не сомневајте се: мажите треба да се грижат за кожата исто како и жените, а можеби и повеќе. Но, мажите и жените имаат различни потреби во однос на негата на кожата.

Еве неколку фактори што треба да ги земете предвид при одредувањето на најдобриот режим за нега на кожата за вас.

Дебела или тенка кожа?

Колку е густа кожата на една личност зависи од многу фактори, вклучувајќи го и полот, возраста и површината на кожата за која станува збор. На пример, кожата на очните капаци е многу тенка, додека кожата на дланките е многу густа. Во просек, машката кожа е приближно 25% подебела од женската. Ова првенствено се должи на тестостеронот.

Машката кожа постепено ќе се разредува со возраста, додека дебелината на женската кожа останува стабилна до околу 50-тата година од животот кога и таа ќе почне да се разредува, особено по менопаузата. Бидејќи мажите имаат подебела кожа, тие исто така имаат тенденција да имаат повеќе еластин и колаген од жените, што ја прави нивната отпорност на знаците на стареење поголема од женската. За жал, жените ги покажуваат знаците на стареење побрзо од мажите и се многу поранливи на штетните УВА зраци на сонцето.

Нафта дамка или суво како пустина?

Бидејќи мажите имаат подебела кожа, тие имаат и повеќе жлезди кои произведуваат себум. Производството на женско масло почнува да се намалува многу порано од машкото, во просек за околу 20 години. Токму овие природни масла помагаат да се заштити кожата, правејќи ја да се чувствува помека и помазна.

Додека жената може да доживее поголема сувост на кожата, мажите може да искусат поголеми пори и да бидат склони кон повеќе црни точки и бели точки. Жените исто така доживуваат зголемена сувост на кожата за време на менопаузата.

Супер чувствителен или ултра еластичен?

Бидејќи повеќето мажи се бричат, тие се склони кон испакнатини на бричење, вродени влакна и чувствителност на кожата, првенствено предизвикани од секојдневното бричење. Бричењето го оштетува хидролипидниот филм на површината на кожата, што го еродира природното подмачкување и заштита на кожата.

Бричењето, исто така, може да предизвика гребнатини и гребнатини на кожата, што овозможува кожата на мажот да стане почувствителна и лесно да се иритира од женската.

Груби и ротирачки или бебешки мазни?

Кога станува збор за текстурата на кожата, мажите имаат кожа која е погруба, пред се поради фактот што надворешниот заштитен слој на нивната кожа е подебел. Внесете ги разликите во хормоните, производството на масло и пот, влакна на лицето и бричење, и неизбежно има разлики во текстурата.

Мажите имаат тенденција да имаат акни кои траат подолго; тие доживуваат поголема иритација на кожата и страдаат од состојба наречена ринофима, која се среќава само кај мажите со екстремни случаи на розацеа.

Што треба да прави секој маж кога станува збор за неговиот дневен режим за нега на кожата?

Користете средство за чистење лице

Можеби сте се навикнале да користите обичен сапун, но тоа не и помага на вашата кожа. Сапуните во шипки може да содржат груби детергенти и дезодоранси кои не се наменети за лице. Тие, исто така, можат да го нарушат pH балансот на вашата кожа и да ја одземат од корисните масла. Изберете средство за чистење лице кое може да го насочи вишокот маснотии, темелно да ја отстрани нечистотијата, маслото, потта, остатоците и да ја обезбеди потребната хидратација. Побарајте формули кои не содржат сулфати или парабени, но содржат антиоксидантни витамини и Алое вера за дополнителна хидратација.

Започнете со пилинг

Поради дебелината на машката кожа, пилингот е неопходен и може да се прави почесто отколку кај жената. Редовно исчистете ја мртвата кожа, што ќе ви помогне да ги исчистите порите и да ја олесните зачестеноста на белите и црните точки.

Прескокнете го After shave

Повеќето производи по бричење содржат алкохол, па оттука и ефектот на печење и пецкање кога се нанесуваат на кожата. Време е да ги отфрлите иритирачките производи бидејќи тие едноставно не се здрави за вашата кожа. Тие можат да предизвикаат акумулација на мртви клетки на кожата, што предизвикува влакната да се заглават во кожата, што доведува до вродени влакна и иритација. Инвестирајте во тонер за кожата на лицето богат со антиоксиданси кој не содржи алкохол и помага да се смири кожата после бричење. Нема повеќе печење и печење сигурно.

Нанесете крема за сончање

Нанесувањето крема за сончање секој ден пред да излезете на отворено е особено важно за мажите. Мажите имаат тенденција да поминуваат повеќе време на отворено отколку жените и се повеќе изложени на фактори на животната средина. Исто така, постои поголем ризик од случајно изложување на сонце само од шетање на кучето, вршење малку работа во дворот или едноставно возење автомобил (сончевите зраци можат да навлезат низ стаклото). Така, мажите секогаш треба да нанесуваат хидратантна крема која содржи заштитен фактор 30 за сончање за да помогне во отстранувањето на знаците на стареење.