Производи
FLaytout Menu
семејно готвење заедно

Секојдневна исхрана и добросостојба

​Готвење со семејството: Здравата исхрана започнува во кујната

​Сузан Бауерман, MS, RD, CSSD, CSOWM, FAND - Sr. Директор, Светско образование и обука за исхрана 19 октомври 2023

Инспирирајте го семејството и подарете им животна вештина која ќе ја носат со себе каде и да одат.

Готвењето е креативно, неуредно и забавно. Згора на тоа, вашите кулинарски напори се наградени со нешто што е (се надеваме) вкусно за јадење! Готвењето заедно со семејството или со нашите најблиски може да има позитивно и трајно влијание врз нас. Од создавање спомени и градење поцврсти врски, готвењето може да му помогне на целото семејство да развие ценење за здравата, домашно зготвена храна и да негува доживотни навики во исхраната кои ќе бидат подобри за нивното здравје додека ќе пораснат.

Значењето на ова не треба да се занемари. Во последните неколку децении, глобалните стапки на дебелина и прекумерна тежина кај децата драстично се зголемија. Ова делумно се должи на диета која содржи храна сиромашна со хранливи материи, висококалорична храна/грицки и недоволна количина на овошје, зеленчук, цели зрна и богати со калциум (млечни) производи.

Оброците што се јадат надвор од дома обично содржат повеќе калории, заситени масти и обезбедуваат помалку микронутриенти, како што се калциум и растителни влакна, во споредба со домашно приготвените оброци. Од друга страна, јадењето повеќе оброци дома е поврзано со поголем внес на овошје, зеленчук и млечни производи со помалку масти и калории.

Зграпчете го семејството: време е да ги направите домашните оброци нова традиција!

Придобивките од домашните оброци

  • Готвењето дома и заедничкото јадење му помага на семејството да развие ценење за здравата храна. Родителите се пример со нивниот избор на храна, што влијае на семејството да развие слично ценење за здравата храна. Удобно и поддржувачко опкружување со домашно зготвени оброци може да помогне да се зајакнат овие здрави однесувања.
  • Секој сака да јаде храна што ја подготвил. Кога семејството е вклучено во изборот на состојки и подготвување оброци, тие поверојатно е да ги пробаат нивните креации.
  • Семејството е поверојатно да проба нова храна. Дури и ако одлучат дека не им се допаѓа тоа што го направиле, искуството со готвењето ќе помогне да се развие отворен и љубопитен ум кон нова храна.
  • Семејството чувствува чувство на моќ, достигнување и независност кога готви. Тие сакаат да им кажуваат на луѓето: „Сето тоа го направив сам!“ или „Помогнав да се измеша сосот!“ Кога ќе можат сами да подготват нешто (колку и да е едноставно) и да му го послужат на семејството, тоа влева чувство на гордост и гради самодоверба. Помогнете им со споделување рецепти соодветни за возраста што можат да ги направат.
  • Готвењето е брилијантен начин да поминувате повеќе време заедно. На семејството не му треба многу убедување за да ви се придружи во кујната. Искористете го ова време за да уживате во меѓусебното друштво и да разговарате за тоа колку вкусен – и добар – ќе биде нивниот оброк.

Јадењето домашно зготвени оброци има повеќе придобивки отколку што претпоставуваме. Тоа може да ви заштеди пари, да создаде повеќе семејно време, да ви помогне да се опуштите и да ви даде подобра контрола на внесот на калории.