Производи
FLaytout Menu
Тегла со колачиња со бадеми и сусам одозгора и чаша млеко

Регулирање на телесната тежина

Колачиња со сусам и бадеми

Една порција

12 порции

Потребно време за подготовка

15 минути

Потребно време за приготвување

15 минути

Вкупно време

30 минути

​Совршени за попладневно уживање, овие вкусни колачиња изобилуваат со здрави масти и се одличен извор на протеини. Се приготвуваат со Formula 1 со вкус на Vanilla Cream и со Протеинскиот напиток во прав.*​

*Нашите производи ги имаат сите нутритивни корисни ефекти само кога се приготвуваат според инструкциите на етикетата. Ве молиме прочитајте ги етикетите на производите за целосни информации за нутритивните вредности.

​Нутритивни вредности

Нутриенти во една порција:

 

 • Енергија: 193 kcal
 • Протеин: 7 g 
 • Јаглехидрати: 7 g 
 • Масти: 15 g 
 • Растителни влакна: 1 g 
 • Шеќер: 5 g 

Потребно:

 • 1 порција (26 g) Formula 1 со вкус на Vanilla Cream на Herbalife
 • 1 порција (28 g) Протеински напиток во прав на Herbalife 
 • 150 g таан 
 • 80 ml јаворов сируп 
 • 120 g мелени бадеми 
 • ½ лажичка прашок за печиво 
 • 4 лажици сусам  

Начин на приготвување

 • Загрејте ја рерната на 180°C (160°C со вентилатор). 
 • Обложете едно или две тавчиња со хартија за печење. 
 • Во сад ставете ги таанот и јаворовиот сируп и убаво измешајте. 
 • Додајте ги мелените бадеми, прашокот за печиво, Протеински напиток во прав и Formula 1 со вкус на Vanilla Cream и мешајте додека не добиете тесто за колачиња. 
 • Од тестото направете топчиња со големина на орев и извалајте ги со сусамот. Погрижете се секое топче да биде доволно покриено со сусам. 
 • Ставете ги топчињата во обложеното тавче и малку притиснете ги со рака. 
 • Печете ги во загреана рерна околу 12 минути, додека одозгора не се распукаат, а одоздола не поруменат. 
 • Извадете ги од тавчето и ставете ги на решетка да се изладат. 

Совети:

 • За тестото за колачињата може да користите и електричен рачен миксер.