Производи
FLaytout Menu
Жена насмеана

Нега на кожата и телото

​Девет чекори за природен изглед на убавина

Herbalife 20 октомври 2023

Оваа година трендовите како „скинимализмот“, бавната убавина и изгледот „без шминка“ ќе преземат многу од нашите рутини за убавина. Трикот за совладување на овој изглед е да ја користите шминката умерено и стратешки, за да ја истакнете вашата природно убава кожа и најдобрите карактеристики.

Не е случајно што во последните неколку години моделите на модните писти се појавуваат намерно голи. Тоа е тренд кој е тука да остане. Најновиот изглед покажува модели со прекрасно подобрени веѓи и етеричен сјај. Овие „голови убавици“ решија да ја нагласат чистата, свежа кожа и усвоија пристап за природна убавина кога станува збор за козметиката.

Техниките за природна убавина можат да ги истакнат областите што ги сакате и да ги минимизираат областите што не ги сакате. Сè е за да дозволите вашиот природен тен да блесне. Ако сакате природен изглед, започнете со тоа што добро ќе се погледнете себеси во огледало. Внимавајте на вашите карактеристики. Размислете за конечниот изглед што сакате да го постигнете.

Постигнете светли природен изглед

Започнете со чиста база

Првиот чекор кон природен изглед е да започнете со свежо, чисто лице. Изберете средство за чистење лице кое е најдобро за вашиот тип кожа. Масирајте го во вашата кожа и потоа измијте го темелно со топла вода. Исушете го лицето со чиста крпа и проверете дали сте ги отстраниле сите траги од шминка. Дури и најмалиот остаток од шминка, особено околу очите, може да го повлече вашиот поглед надолу.

Направете пилинг и навлажнете

Пилинг е одличен начин да се грижите за вашата кожа. Работи со отстранување на вишокот на сува кожа од површината на вашата кожа за да ви помогне да добиете повеќе младешки сјај. Треба да се стремите кон пилинг на вашата кожа еднаш неделно. По пилингот, важно е да ја навлажнете кожата за да не изгледа досадно или исушено. Навлажнета кожа може подобро да ги апсорбира производите за нега на кожата, а шминката ќе биде помазна и може да изгледа посвежо во текот на денот. Користете дневен хидратантен крем со заштитен фактор за да ја одржувате кожата хидрирана и заштитена во текот на денот и богат крем за надополнување навечер.

Go Light with Coverage

Кога станува збор за скинимализам, помалку е секогаш повеќе. За природно проѕирен и росен изглед, користете затемнети навлажнувачки крем наместо подлога. Користете ги врвовите на прстите за нанесување на мали области, почнувајќи од центарот на лицето и движете се до надворешните рабови на лицето. Ако користите цврста или течна подлога, нанесете ја со четка, галејќи ја од центарот на лицето кон надвор и добро измешајте.

Бронзер и руменило

Користете бронзер и/или руменило за да ги нагласите карактеристиките. Бронзерите обезбедуваат топол тон на кожата и одличен начин за создавање природен сјај. Најважното нешто што треба да се запамети кај бронзерите е дека помалку е повеќе. Можете или да бришете бронзер по должината на Т-зоната и јаготките или можете да додадете лесен слој на целото лице. Лесно нанесете бронзер на местата кои најчесто се изложени на сонце како што се мостот на вашиот нос, образите и челото. За изглед на свежо лице, нежно додајте малку руменило на врвот на бронзерот.

Илуминатори

Илуминаторите или хајлајтерите содржат рефлектирачки состојки, како што се мика или други минерали, за да ја фатат светлината. Ако сакате да ги најдете вашите најдобри карактеристики за истакнување, влезете во природната светлина за да видите кои делови од вашето лице ја доловуваат светлината. Можеби тоа се вашите јаготки, мостот на носот, брадата или аморскиот лак. Започнете со многу мала количина и зголемете по потреба користејќи голема четка Кабуки или четка за шипки.

Коректор

Прво, проверете дали вашиот коректор одговара на бојата на вашата кожа. Можеби ќе ви треба посветла сенка за под очите или користете коректор со сини тонови. Важно е да намачкате коректор на флеки, дамки и црвени места, а не околу, за да спречите ефект на хало. Нежно измешајте ги со прстите или со четка за коректор за да постигнете природен изглед.

Шминка за очи

Изгледот без шминка го привлекува вниманието на вашите очи со акцентирање на нивната боја и форма. Заменете го течниот ајлајнер за молив за очи во кадифено кафеава боја и направете го она што се нарекува тесна постава. Започнете со нежно нанесување на линијата директно помеѓу трепките и на долниот раб. Користете четка за внимателно подигнете го капакот и нацртајте го моливот преку долниот раб. Завршете го изгледот со виткање на трепките со виткање трепки и нанесување маскара.

Веѓите

Веѓите се голем тренд за убавина во последните неколку години и со добра причина. Добро негуваните веѓи го обликуваат нашето лице и дури можат да ја надополнат структурата на коските на лицето, па затоа е важно да се грижиме за нив. Прво внесете ги во форма и исчистете ги залутаните влакна. Користете мека пудра за веѓи и мала четка за внимателно да ги пополните сите голи точки со суптилна боја што одговара на природната боја на вашите веѓи. Завршете со гел со четка за да ги одржувате вашите веѓи совршени цел ден.

Усни

Може да биде предизвик да се најде совршен гол кармин. Еден начин е да пронајдете нијанса на кармин што е во иста боја како и вашиот јазик. Звучи лудо, но изгледа многу природно со малку удар. Избегнувајте сјаен сјај или варливи кармини и користете неутрален или проѕирен сјај кој е неколку нијанси потемни од вашата природна боја на усни. Нанесете го директно од куршумот со нежно намачкајте го на усните. Почекајте неколку минути и потоа избришете го - треба да остави нијанса на боја што навистина личи на вашите голи усни.