Производи
FLaytout Menu
Чиа овес во тегли прелиени со свежи боровинки

Секојдневна исхрана и добросостојба

​Чиа боровинка преку ноќ овес

Една порција

2 порции

Потребно време за подготовка

15 минути

Вкупно време

15 минути

​Ако сакате вкусна и хранлива опција за појадок, ова е токму за вас. Подготвено со вкус на крем од ванила Формула 1 и мешавина од протеински пијалоци, ова јадење е богато со протеини, а исто така е одличен извор на влакна. *

*Нашите производи ги имаат сите нутритивни корисни ефекти само кога се приготвуваат според инструкциите на етикетата. Ве молиме прочитајте ги етикетите на производите за целосни информации за нутритивните вредности.

​Нутритивни вредности

Нутриенти во една порција:

 

 • Енергија: 271 ккал
 • Протеин: 19 гр 
 • Јаглехидрати: 34 гр 
 • Масти: 7 g 
 • Растителни влакна: 8 g 
 • Шеќер: 9 g 

Потребно:

 • 1 порција (26 g) Formula 1 со вкус на Vanilla Cream на Herbalife
 • 1 порција (28 g) Протеински напиток во прав на Herbalife 
 • 120 гр природен јогурт без маснотии 
 • 120 мл вода 
 • 50 гр валани овес 
 • 1 лажица чиа семиња 
 • 15 гр боровинки, малку пасирани 
 • Грст дополнителни боровинки, за гарнирање 

Начин на приготвување

 • Ставете го јогуртот во сад, а потоа изматете го во водата.
 • Додадете овес, чиа семиња, вкус на крем од ванила Формула 1, мешавина од протеински пијалоци и боровинки. Добро измешајте заедно. 
 • Покријте и ставете го во фрижидер преку ноќ. 
 • Уживајте наутро. 

Совет:

 • Прво измешајте ги боровинките пред да ги додадете во смесата.