Производи
FLaytout Menu
Жена која држи чинија со здравици од јајца

Регулирање на телесната тежина

​Пет начини да се наполниш без прејадување.

​Сузан Бауерман, MS, RD, CSSD, CSOWM, FAND - Sr. Режисер, Образование и обука за исхрана во светот 20 октомври 2023

Убаво е да се чувствуваш полн и задоволен на крајот од оброкот - особено ако можеш без прејадување. Но, како што деновите се скратуваат и ноќите стануваат подолги, многу од нас инстинктивно бараат срдечна, утешувачка и задоволувачка храна. Составивме список од 5 храна за да ви помогнеме да ги поминете зимските месеци без да излезете од правецот.

Што ја прави храната задоволувачка?

Постојат неколку причини зошто некои јадења се позадоволувачки од другите. Храната која обезбедува протеини може да ви помогне да ве наполни бидејќи протеинот трае повеќе време за да се свари отколку мастите или јаглехидратите. 1 Ова му дава на протеинот својата преостаната моќ.

Дали знаете дека мала количина на незаситена маст во оброк може да помогне да се чувствувате задоволни? Тоа е затоа што мастите ја забавуваат брзината со која стомакот ви се испразнува. Високо-влакнестата храна, исто така, може да ви помогне да ве наполни на неколку начини. Еден вид влакна додаваат волумен на храната без да додаваат калории. 2 Вториот тип ја забавува стапката со која вашиот стомак се испразнува, што може да ви помогне да се чувствувате полно за подолго време. 3.

Храната која е богата со вода или содржи многу воздух, исто така, може да помогне да се чувствувате задоволни. 4 Ова е затоа што тие додаваат волумен (без додавање на ниту една калорија). Повеќето од нас имаат тенденција да ја одредуваат нашата лична полнота од одреден обем на храна, која всушност не варира толку многу од оброкот до оброкот. 5 Ако храната добие дел од својот волумен од влакна, воздух или вода ќе заземе простор во вашиот стомак и ќе помогне да се чувствувате задоволни.

Јајца

Ова се супер-разновидна и работат добро како вкусни главни јадења и/или ужини. Протеинот е повеќе полнење од мастите или јаглехидратите и едно јајце обезбедува скоро седум грама протеини за помалку од 70 калории. 1 Ако сакате бел омлет, секоја белка ви дава околу три грама протеини на секои 20 калории. 6.

Нека биде уште позадоволувачки: Додадете зеленчук. Нивната содржина на вода и влакна ќе ви помогне да ве наполнат. Направете ужина за полнење со додавање зеленчук во омлет или сечење на тврдо варено јајце на свежи доматени парчиња.

Овес

Овесот е богат извор на растворливи влакна. 6 Растворливите влакна можат да ја направат храната пополнета, па дури и бавно време за варење бидејќи се зголемува и се згуснува кога ќе дојде во контакт со течност. 3.

Нека биде уште позадоволувачки: Додадете протеини и/или здрава маст (како бадеми путер). Пробај да готвиш валкано овес во млеко или соја млеко. Кога ќе се направи, тргнете ја топлината и мешајте во протеинска пудра.

Супа од бин

Гравот е одличен извор на водоразтворливи влакна и имаат додадена предност да содржат протеин. Чинија со супа од црн грав може да обезбеди 15 грама здрав растителен протеин. 6.

Нека биде уште позадоволувачки: Имајте мешана салата од зеленчук со напојување со маслиново масло на страна. Влакната во мешаната салата и незаситената маст од маслиновото масло ќе ја надополнат моќта на преостанатиот дел од содржината на протеини и растворливи влакна на супата.

Малина протеин шејк

Протеинскиот шејк направен со протеинска пудра, млеко или соја и малини може да ве наполни бидејќи содржи протеини и влакна. 3.

Нека биде уште позадоволувачки: Додадете коцки мраз на вашиот шејк и спојувајте се неколку минути за подебел и уште послаткиот дестилатен шејк.

Немасен јогурт во грчки стил

Јогуртот во грчки стил може да има двојно повеќе протеини од традиционалниот јогурт. Еден сад содржи 15 грама протеини и помалку од 100 калории. Кажете "не" на претходно засладените јогурти и додадете сопствен засладувач – веројатно ќе додадете многу помалку шеќер од производителот! Јогуртот е одличен да се има самостојно, но фантастично е кога се додава во супи и смуди за послатка текстура и се додава протеински поттик. 6.

Нека биде уште позадоволувачки: Врвен јогурт со високо влакнести бобинки. Одете солени и измешајте обичен јогурт во грчки стил со исечкана краставичка, морков, црвени пиперки и посипете сол и црн пипер.

1.Dhillon, итн. (2016). J Acad Nutr диета, 116(6):968-83

2.Thomas, Erdman, & burke (2016). J Acad Nutr Диета, 116(3), 501-528.

3.Солиман (2019). Хранливи материи, 11(5)

4.Гетце и др. (2007). Ам. Џ. Физиол. Гастроинтест. Физиол на црниот дроб. 292(1), G11-G17.

5.Физман и др. (2014). Храна Res Int, 62, 551-560.

6.USDA, FoodData Central