Производи
FLaytout Menu
Пар пазарува во самопослуга

Секојдневна исхрана и добросостојба

​Колку добрата исхрана го поддржува вашиот имунолошки систем

​Сузан Бауерман, MS, RD, CSSD, CSOWM, FAND - Sr. Директор, Светско образование и обука за исхрана 19 октомври 2023

Нашиот имунолошки систем е ништо помалку од неверојатен. Тоа е неверојатно сложена мрежа која работи тивко и неуморно за да не заштити и одбрани. Имаме тенденција да се фокусираме на имунитетот повеќе во есен и зима, бидејќи постуденото време и болестите имаат тенденција да одат рака под рака. Тоа е затоа што поминуваме повеќе време во затворени простории и сме во поблизок контакт со повеќе луѓе со помалку циркулирачки воздух, што нè изложува на бактерии кои можат да нè разболат.

Сепак, тоа не значи дека нашиот имунолошки систем не е во состојба на готовност до крајот на годината! Работи 24/7 за да не заштити од болести и инфекции со барање, а потоа уништувајќи вируси, бактерии и паразити. За ефикасен имунолошки систем што добро функционира е потребна исхрана со хранливи материи и здрав начин на живот. Дајте му што е можно подобра исхрана, за да може да продолжи да функционира правилно и да ве заштити од болести и инфекции..

Добијте доволно протеини

Вашиот имунолошки систем има некои „специјални сили“ во форма на бели крвни зрнца. Овие клетки произведуваат специјализирани протеини наречени антитела кои бараат и уништуваат инвазивни вируси и бактерии. Антителата се протеини. За да може вашето тело да продолжи да произведува антитела, треба да консумирате соодветна количина на протеини во вашата исхрана.

Извори на протеин како што се риба, производи од живина и немасно месо на телото може да му ги обезбедат градбените блокови што му се потребни за да ги создава овие специјализирани протеини. Други протеини што можете да ги пробате се храна од соја и млечни производи со малку маснотии.

Јадете овошје и зеленчук

Овошјето и зеленчукот се одлични извори на витамини, како што се витамините А и Ц, кои придонесуваат за нормална функција на имунолошкиот систем. Витаминот Ц придонесува за намалување на заморот и заморот, додека витаминот А го поддржува и одржувањето на нормална кожа и мукозни мембрани.

Многу фитонутриенти кои се наоѓаат во овошјето и зеленчукот делуваат како антиоксиданти, кои придонесуваат за заштита на клетките од оксидативен стрес и можат да ја зајакнат способноста на нашето тело да се бори против болести.

Грижете се за вашиот дигестивен систем

Важно е да се грижите за вашиот дигестивен систем и да го одржувате во добра состојба. Вашиот дигестивен тракт е дом на трилиони бактерии со бројни функции кои го промовираат здравјето.1Некои видови на бактерии помагаат во варењето на влакната во храната, други консумираат цревни гасови, додека други произведуваат витамини како витамин К и витамин Б12.2Кога вашиот систем е населен со овие „добри“ бактерии, тие исто така помагаат да се ослободите од потенцијално штетните бактерии кои можат да влезат во вашиот дигестивен тракт. Други извори на пријателски бактерии може да бидат култивирани млечни производи како јогурт и кефир.3

Балансирана и разновидна исхрана

Некои луѓе страдаат од медицински состојби кои можат да влијаат на нивниот имунолошки систем. Во овој случај, диетата сама по себе нема да помогне да се подобри функцијата на компромитиран имунолошки систем. Сепак, за здрави луѓе, урамнотежена и разновидна исхрана прилагодена на вашите лични потреби, која може да му помогне на вашето тело да остане во добра состојба. Секогаш кога пробувате нешто ново, не заборавајте да проверите двапати кај вашиот лекар за количината што треба да ја земете што е соодветна за вас.

1Sender R. et al., PLoS Biol. 2016 август; 14 (8): e1002533

2Хил МЈ, Еур Ј Рак Прет. 1997 март; 6 и Rios-Covian D., et al., Front Microbiol. 2020; 11: 973.

3Groschwitz KR и Hogan SP, J Allergy Clin Immunol. 2009 јули; 124 (1): 3–22.