Производи
FLaytout Menu
Жена што вежба стомачни мускули дома

Фитнес

​Топ 10 домашна фитнес опрема што мора да ја имате

Herbalife 19 октомври 2023

Многу луѓе одложуваат да бидат активни затоа што мислат дека ја немаат потребната фитнес опрема. Реалноста е дека не треба да имате скапа опрема за вежбање за да вежбате. Се што ви треба е време и мотивација. Еве 10 фитнес-задолжителни ставки со алтернативи без трошоци или евтини за да ви помогнат да се активирате:

Прилагодлив чекор на вежбање

Чекорот за вежбање зазема многу малку простор што можете да го користите како дел од рутината на кружни патеки или да го поттикнете вашето срце да пумпа. Изберете чекор за вежбање со површина што не се лизга и прилагодлива висина за да одговара на вашите лични потреби.

Алтернатива:
 Користете цврста дрвена кутија, гајба или скали.

Мотивирачка музика

Создадете одлична плејлиста за вежбање со вашите омилени песни со висока енергија. Музиката може да го ублажи стресот, да ви го подигне духот и да ви го одземе умот колку минути ви преостануваат.

Алтернатива: Вклучете го радиото или пронајдете ја омилената музика на апликација или веб-локација за стриминг.

Тајмер или стоперица

Ова е суштинска алатка за интервален тренинг. Исто така, стоперката ве одржува на вистинскиот пат со тоа колку долго траеле вежбањето или колку долго сте трчале.

Алтернатива: Користете ја функцијата стоперка на вашиот паметен телефон или на часовникот во вашиот дом.

Јаже за скокање

Забавувајте се додека правите одличен кардио тренинг со јаже за прескокнување. Тие исто така се корисни како лента за истегнување за да помогнат во подобрувањето на вашата флексибилност.

Алтернатива:
 Секое долго парче јаже ќе направи или едноставно ќе скокне на самото место.

Гири

Гирите се одлични за преносни вежби за сила. Не заборавајте да ја изберете вистинската тежина за вас: добрата форма со помала тежина може да создаде подобри резултати од лошата форма со поголема тежина.

Алтернатива: Сè што е безбедно за кревање, како на пр., конзерви грав или шишиња полни со вода.

Висококвалитетна облека

Инвестирајте во висококвалитетна облека за вежбање и добро прилагодени обувки за тренинг. Облека што се вклопува, ве поддржува на сите вистински места и прави да изгледате добро, што може да ви помогне да најдете мотивација за вежбање.

Алтернатива: Удобната облека може да направи одлична облека за вежбање. Дами: Не заборавајте да инвестирате во спортски градник за поддршка.

Јога душек

Не мора да вежбате јога за да користите јога мат. Совршени се за склекови, стомачни и одлично функционираат како нелизгава, чиста површина за вежбање кога сте во движење.

Алтернатива:
 Мека површина, како на пр., тепих или крпа.

Медицинска топка

Постојат многу ефективни вежби за горниот и долниот дел од телото што можете да ги правите со медицинска топка.

Алтернатива: Топка за кошарка или фудбал. Дури и без дополнителна тежина, сепак можете да правите многу движења за да ја подобрите вашата координација.

Бенд за отпор

Лентата за отпор е уште едно фантастично парче пренослива фитнес опрема за кога сте на пат! Тие се практични, лесни и лесни за употреба.

Алтернатива:
 За основни вежби може да користите парче меко јаже или завиткана крпа. Не користете цевки или гумени ленти кои не се дизајнирани за фитнес, бидејќи тие би можеле да се кинат и да предизвикаат повреда.

Шише за вода

Ако вежбате, тогаш треба да останете добро хидрирани. Не заборавајте да земете шише вода ако одите на прошетка или правите било каков вид на вежбање. Дури и ако сте дома, пијте вода и редовно полнете го шишето со вода во текот на денот.

Алтернатива:
 Шише за повеќекратна употреба.