Производи
FLaytout Menu
Хумус од цвекло сервиран заедно со крекери и парчиња лимон

Секојдневна исхрана и добросостојба

Хумус од цвекло

Една порција

8 порции

Потребно време за подготовка

20 минути

Вкупно време

20 минути

​Овој вкусен сос одлично оди со фалафел ќофтиња или со пита, а може да го комбинирате и со лентички морков и целер или да го користите како намаз за тост. Подготвен со Формула 3 Персонализиран протеински прав, овој натопи со пресврт е со малку шеќери и висок со протеини. *

*Нашите производи ги имаат сите нутритивни корисни ефекти само кога се приготвуваат според инструкциите на етикетата. Ве молиме прочитајте ги етикетите на производите за целосни информации за нутритивните вредности.

​Нутритивни вредности

Нутриенти во една порција:

 • Енергија: 83 ккал
 • Протеин: 6 g 
 • Јаглехидрати: 7 g 
 • Масти: 4 g 
 • Влакна: < 1 g 
 • Шеќер: 2 гр 

Потребно:

 • 4 порции (24 g) Персонализиран протеински прав Herbalife Формула 3
 • 2 мали сурови цвекло (вкупно 175 g) 
 • 1 x 400 гр калај наут 
 • 2 лажици коријандер, ситно сецкан 
 • 2 дарежливи лажички мелен ким 
 • 1 лажица паста од таан 
 • 1 лажица сок од лимон 
 • 3 лажици екстра девствено маслиново масло 
 • 1 лажичка сусам, за декорација 
 • Грст лисја од коријандер, за гарнирање 

Начин на приготвување

 • Излупете го цвеклото, исечете го на парчиња и ставете го во процесор за храна. 
 • Исцедете го наутот од калајот, но резервирајте ја течноста. 
 • Ставете го наутот со цвеклото и додајте ги коријандерот, кимот, таанот, Formula 3 Персонализираниот протеински прашок, сокот од лимон и маслиновото масло. 
 • Добро измешајте, додавајќи малку течност од калај од наут за да ја олабавите смесата. 
 • Смесата префрлете ја во длабок сад, декорирајте со сусам и ливчиња коријандер и послужете се.

Совет:

 • Покријте го хумусот ако го чувате во фрижидер - по можност во херметички затворен сад. 
 • Ако сакате малку топлина, додадете малку сецкан црвен чили во процесорот за храна.