Производи
FLaytout Menu
Жена држи чинија јогурт со мусли и овошје

Секојдневна исхрана и добросостојба

​Три витални намирници и трендови во исхраната

​Сузан Бауерман, MS, RD, CSSD, CSOWM, FAND - Sr. Директор, Светско образование и обука за исхрана 20 октомври 2023

Најновите трендови во исхраната се прилично лесно да се забележат. Често слушаме за нови трендови во исхраната и исхраната од пријателите, семејството, социјалните мрежи и наскоро има цела низа нови прехранбени производи на полиците за намирници. Кога станува збор за трендови во исхраната, кои трендови може да имаат корисни ефекти врз добросостојбата, а кои се моментално популарни?

Нашиот постар директор за светско образование и обука за исхрана, Сузан Бауерман, присуствуваше на годишната Академија за исхрана и диететика во Атланта, Џорџија за да ги забележи најновите трендови во исхраната. Еве што дознала таа.

Ова е секогаш забавен и интересен состанок за присуство - не само за едукативните сесии, туку и затоа што можете да прегледате и пробате стотици нови прехранбени производи од различни продавачи под еден покрив. Ова се моите три топ трендови од овогодинешниот состанок на кои треба да внимавате.

Протеински закуски

Еден од најочигледните трендови за храна и исхрана на состанокот беа протеините. Многу од продавачите со кои разговарав беа желни да ми кажат колку протеини има во нивните производи - особено во грицките! Бев навистина среќен што го видов ова бидејќи сугерира дека можеби почнуваме да се оддалечуваме од идејата дека грицкањето е лошо и дека добро избалансираните, здрави грицки сега имаат свое место во нашите шкафови.

Грицкањето има лоша репутација затоа што многу луѓе го поврзуваат грицкањето со „ужина“ која нуди мала хранлива корист. Грицкањето често се смета за лошо затоа што се смета за нешто што го правиме првенствено за забава, а не како начин да го зголемиме внесот на витамини, минерали или протеини.

Здравата ужина која содржи протеини може да послужи за многу важни цели. Може да помогне да се задржи гладот​​1помеѓу оброците, а исто така ви дава уште една „можност за јадење“ за да внесете повеќе исхрана во вашиот ден.

Без глутен е тука да остане

Без разлика дали луѓето треба да одат без глутен или не, трендот без глутен може да помогне да додадете повеќе разновидност и исхрана во вашата исхрана. Бидејќи примарен извор на глутен во исхраната е пченицата, овој тренд нè запознава со сите видови интересни алтернативи за житарици како што се киноа, хељда, просо, теф, амарант и храна направена од нив. Ова е одличен начин да додадете разновидност во вашата исхрана, бидејќи секое растение нуди свој уникатен сет на хранливи материи, а вие ќе добивате и поширок опсег на витамини, минерали и фитонутриенти.

Сепак, има една работа што вреди да се земе предвид: без глутен не мора да значи нискокалорична. Многу луѓе погрешно скокнаа на вагонот без глутен, претпоставувајќи дека тоа е директен пат до губење на тежината. Пред десет или петнаесет години, тоа можеби беше точно бидејќи имаше толку малку достапни производи без глутен што избегнувањето на глутен значеше (во суштина) избегнување на пченицата и сè што беше направено од неа. Тогаш диетата без глутен се состоеше првенствено од овошје, зеленчук и протеини - и помалку рафинирани јаглехидрати - па многу луѓе ја следеа.

„Добрата“ бактерија

Постои интензивен истражувачки интерес фокусиран на цревниот микробиом. Од она што јас го видов на состанокот, веројатно ќе се појавуваат сè повеќе и повеќе производи за поддршка на растот на овие добри бактерии.

Ферментираната храна може да биде начинот на кој ги внесуваме овие добри бактерии во гастроинтестиналниот систем2. Повеќето луѓе се запознаени со ферментираните млечни производи (како јогурт и кефир) како извори на овие бактерии. Испитав и нешто ново: култивирана (ферментирана) урда. Имаше и спакувани ферментирани цвекло и моркови.

1Njike, и сор., 2016 година. Adv Nutr, 7 (5), 866-878

2Реф. Димиди Е, и др. Хранливи материи. 2019 август 5; 11 (8): 1806 година