Производи
FLaytout Menu
Жена става крем на рацете

Нега на кожата и телото

​Како да се грижите за вашите раце

Herbalife 20 октомври 2023

Секој ден нашите раце доаѓаат во контакт со толку многу супстанции. Од сапун и детергент до шампони, вода, производи за чистење и многу повеќе, сите овие работи можат да ги отстранат заштитните масла кои помагаат да се задржи нежната кожа на нашите раце влажна. Еве седум совети кои ќе ви помогнат подобро да се грижите за вашите раце.

Не мијте премногу

Многу е важно да ги миеме рацете правилно и редовно. Иако е неопходно правилно перење, треба да се избегнува прекумерна изложеност на вода бидејќи може да предизвика иритација на кожата. Добра идеја е да носите ракавици секогаш кога ги миете садовите или чистите мијалници, кади и тушеви.

Преиспитајте ги сапуните за бар

Бар сапуните се одлични за нашето тело, но не и кога станува збор за миење раце повеќе пати на ден. Побарајте средства за чистење на рацете кои се без сулфат, содржат антиоксиданси, витамини и понежни, природни состојки како Алое вера, маслиново масло или шеа путер за да ја обезбедите вашата кожа со многу потребната влага.

Чувајте го навлажнувачот при рака

Нанесувањето крем за раце е задолжително кога се грижиме за нашите раце. Направете го тоа што е можно поудобно, така што никогаш нема да заборавите. Чувајте цевка крем за раце до вашиот мијалник, вашата ноќна маса, во вашата чанта, салата торба, на вашата работна маса, па дури и во држачот за чаши на вашиот автомобил. Измијте ја, исушете ја кожата и потоа нанесете го кремот за раце додека кожата е сè уште влажна. Ова е најдобриот начин да се заклучи во влага и да се добие мека, свиленкаста кожа.

Бидете дополнително внимателни

Зимата никогаш не е љубезна кон нашите раце. Снегот, студениот воздух, па дури и ветерот можат да ја исушат, дехидрираат и да ја намалат изложената кожа за кратко време. Во текот на постудените месеци, внимавајте секогаш да носите ракавици секогаш кога ќе излезете надвор.

Носете SPF

Дали знаевте дека нашите раце можат да ја откријат нашата возраст? Грижете се за нив со чистење, хидрирање и заштита со многу крема за сончање. Сончевите УВА и УВБ зраци се штетни и можат да ја изгорат и стареат нашата кожа. Кожата на задниот дел од нашите раце се многу деликатни и склони кон сончеви дамки - не заборавајте да ги заштитите при возење, возење велосипед, па дури и косење на тревникот.

Ноќното време е вистинското време

Добрата рутина за нега на рацете започнува пред спиење. Чувајте цевка крем за раце на ноќното шкафче и нанесете го пред да заспиете. Додадете го овој едноставен чекор во вашата вечерна рутина и ќе се разбудите со убаво меки и хидрирани раце.

Не заборавајте да ексфолирате

Помогнете им на вашите раце да изгледаат и да се чувствуваат подмладени со брза ексфолијација еднаш неделно. Следниот пат кога ќе го ексфолирате лицето, користете мала количина на истиот производ за нежно чистење на рацете. Измијте, исушете со крпа и навлажнете. Топ совет: користете дополнителен крем за раце (или маслиново и/или кокосово масло) и масирајте го во кутикулите.