Производи
FLaytout Menu
Жена се смешка додека седи во авион

Нега на кожата и телото

​Вашиот водич за нега на кожа при патување за време на летот

Herbalife 19 октомври 2023

Дали некогаш ви се случило да изгледате одлично кога ќе се качите во авион, а кога ќе се симнете да изгледате 10 години постаро? Не сте единствени!

Авионските кабини имаат екстремно ниска влажност, што може да предизвика вашата кожа брзо да дехидрира. Повторно циркулираниот сув воздух во кабината бара влага и тоа обично резултира со тоа што вашата кожа е сушена. Не само што сувата кожа ќе стане посува, туку и мрсната кожа може да стане уште помрсна. Звучи лудо, но вистина е! Кога кожата ја губи својата вода, таа има тенденција да произведува повеќе масло за да ја компензира загубата.

Значи, што можете да направите за да се грижите за вашата кожа? Прочитајте за да ги научите моите едноставни, но суштински совети за нега на кожа за патување со авион.

Заштитете го вашиот тен на 30.000 стапки

Задолжително следете ги овие лесни совети за нега на кожата додека патувате. Вашата кожа ќе изгледа хидрирана, освежена и никој никогаш нема да знае гледајќи во вас дека сте биле на многу долго патување.

BYOBB Понесете своја сопствена чанта за убавина

Прво, имајте темелно разбирање за тоа што можете, а што не можете да понесете со себе на летот. Нема ништо полошо од тоа планот за лет на вашите омилени производи за нега да биде пренасочен во корпата.

Спакувајте мала, проѕирна торбичка со патент со сите неопходни работи за патување, вклучувајќи: хидрантно средство за чистење, навлажнувач, балзам за усни, средство за дезинфекција и крем за раце.
Максималната големина, врз основа на упатствата за FTA, е 100 милилитри по производ. Важно е да ги имате омилените производи со вас за да ги применувате во текот на целиот лет. Запомнете: клучот е да планирате однапред.

Не заборавајте за сончање

Изгледа лудо што ќе треба да бидеме загрижени за сончевите зраци додека седиме во авион - но размислете за тоа. Кога летаме, ние сме поблиску до сонцето и во потенка атмосфера. За жал, прозорците на авионите не се способни да ги филтрираат штетните УВ зраци. Затоа, носете ја вашата хидратантна крема со заштитен фактор, затворете ја сенката и изберете седиште во ходникот над седиштето на прозорецот (ако можете).

Нанесете маска за лице

Не треба да одите во бањата за добра маска за лице. Искусете го истото висококвалитетно искуство дома со маска за лице што има заживувачки мирис, како рузмарин или нане. Нанесете го на лицето, оставете го да се исуши и уживајте во резултатите. Побарајте маски за лице што содржат бентонит глина: може да ја тонизира вашата кожа и има впивачки својства.

Останете хидрирани и пијте

И не мислам на алкохол! Лесно е да се одбрани стравот од турбуленции со чаша вино (или две!), но пиењето вода ќе го одржува вашето тело хидрирано додека летате. Експертот за исхрана, Сузан Бауерман, сугерира дека треба да пиете чаша вода за секој час кога сте во воздух.

Време е да се соблечеме

За да и помогнете на вашата кожа, треба да размислите да избегнувате шминкање додека сте во авион. Ако апсолутно не можете да одите со голо лице, ќе треба да направите некои компромиси. Погрижете се да избегнувате каква било подлога или пудри, бидејќи тие дефинитивно ќе придонесат за сушење на вашата кожа. Но, не гледам никаква штета во малку маскара и малку сјај за усни.

Пред да се качам на лет со цело лице, секогаш и давам на мојата кожа брзо чистење во просторијата за пудра со хидратантно средство за чистење или марамчиња за отстранување шминка. Тоа е најдоброто нешто што можете да го направите за вашата кожа – особено при долги летови.

Аплицирај, аплицирај и повторно аплицирај

Погрижете се да го имате вашиот хидратантен крем со вас во текот на целиот лет. Ова значи дека вашите производи мора да останат со вас и никогаш да не влегуваат во шкафчето. Колку е подолг летот, толку почесто треба да се навлажнувате. Вашата кожа ќе ви се заблагодари.

Придружете се на клубот за нега на кожа Mile-High

Кога ќе стигнете до крајната дестинација, задолжително исчистете ја кожата со нежно средство за чистење лице или пилинг. Ова ќе помогне да се отстранат сувите клетки од кожата и вишокот масла што можеби се појавиле за време на летот. За навистина да ја вратите вашата кожа во врвна состојба, навлажнете се од глава до пети кога ќе стигнете во хотелската соба или дома.