Производи
FLaytout Menu
Киноа на квадрати во кутија и на чинија

Фитнес

​Плоштади од овес, кокос и киноа

Една порција

16 порции

Потребно време за подготовка

20 минути

Потребно време за приготвување

25 минути

Вкупно време

45 минути

​​Подготвени со мешавина од протеински пијалок и персонализиран протеински прав со Формула 3*, овие квадрати се моќна хранлива материја, преполна со висококвалитетни протеини од киноа и ленено семе, со вкусна природна сладост од урмите.

*Нашите производи ги имаат сите нутритивни корисни ефекти само кога се приготвуваат според инструкциите на етикетата. Ве молиме прочитајте ги етикетите на производите за целосни информации за нутритивните вредности.

​Нутритивни вредности

Нутриенти во една порција:

 

 • Енергија: 244 kcal
 • Протеин: 4 g 
 • Јаглехидрати: 24 g 
 • Масти: 15 g 
 • Растителни влакна: 2 гр 
 • Шеќер: 11 гр 

Потребно:

 • 1 порција (28 g) Протеински напиток во прав на Herbalife 
 • 2 порции (12 g) Персонализиран протеин во прав Herbalife Формула 3 
 • 25 g киноа, црвена или бела 
 • 25 g ленено семе (ленено семе)  
 • 250 гр валани овес 
 • 50 гр исушен кокос 
 • 175 гр кокосово масло 
 • 135 ml сируп од агава 
 • 100 гр урми, сецкани 

 

Начин на приготвување

 • Загрејте ја рерната на 180°C (160°C со вентилатор). 
 • Квадратна калап од 20 сантиметри обложете ја со хартија за печење. 
 • Гответе ја киноата во сува тава за пржење на средна топлина, фрлајќи редовно, неколку минути додека не потемни и потпече неколку нијанси. Се вади од тавата и се остава на страна да се излади.  
 • Со блендер сомелете го лененото семе во прав.  
 • Измешајте ги заедно овесот, киноата, меленото ленено семе, исушениот кокос, персонализираниот протеински прав во Формула 3 и мешавината од протеински пијалок. 
 • Загрејте го кокосовото масло во тенџере на средна до висока температура додека не се стопи. 
 • Додадете го сирупот од агава. 
 • Измешајте ги сечканите урми. 
 • Истурете во садот со суви состојки и мешајте додека не се изедначи. 
 • Смесата притиснете ја во подготвениот плех и печете во рерна 20-25 минути или додека не порумени. 
 • Оставете да се излади во плехот, па извадете го, уште во хартијата и исечете ги на 16 квадрати. Се става на решетка да се излади. 

Совет:

 • Да се ​​чува во херметички контејнер до 1 недела. И овие добро ќе замрзнат.